Historie AMF ČR

Největší fotbaloví hračičkové pocházejí z Jižní Ameriky, takže není divu, že se zmínky o malém fotbalu jako zmenšené formě velkého objevují v polovině padesátých let minulého století v Brazílii. V západní Evropě se začíná hrát přibližně v polovině šedesátých let.

Začátky známe snad všichni, fotbálek se hraje kdekoli na plácku za barákem. Koncem šedesátých let se však takové hraní stává pozvolna organizovaným a existuje už nespočet takzvaných trampských lig, kdy se na turnaje v malém fotbale sjíždějí trampové a junáci.

Malou kopanou, jak se ještě donedávna nazývala, pak organizoval Svaz socialistické mládeže. Po revoluci v roce 1989 se z ní vyvinula také její halová odnož, která později i u nás dostala mezinárodní název futsal. Ten se poté odtrhl a zaměřil se na založení celorepublikové soutěže. Malá kopaná pokračovala v Poháru mistrů městských lig, který se konal jednou ročně a z nějž vyšel tehdy československý, později český mistr republiky. 

Po jeho konci se na klubové úrovni až od roku 2006 hrálo mistrovství České republiky, v tomto roce odstartoval i premiérový Pohár vítězů pohárů. Od roku 2016 obě soutěže nahradil Český národní pohár, od sezony 2015/2016 se také hraje celostátní Superliga malého fotbalu.